Yemek Tarifleri

En kolay ve nefis yemek tarifleri ile damaklarda farklı bir lezzet bırakarak, mutfağın hakimiyetinin sizde olduğunu gösterin. Akşama ne pişirsem? Diye düşünüyorsanız, “Kadın ve Tarz” mobil cihazlarla uyumlu yapısıyla her gittiğiniz yerde sizin başucu kitabınız olmaya devam ediyor. Birbirinden lezzetli yüzlerce tarifi bir arada bulabilir ve hemen pratik bir şekilde uygulamaya koyabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek İçin Sağlıklı Yemek Tarifleri

Sağlıklı bir şekilde beslenebilmek, kişinin tüm yaşamı boyunca olumlu etkiler bırakan ve hatta ömrü uzatan faktörlerden biridir. Bunun için hazırlayacağınız yemeklerde sağlıklı yağlar ve besin kaynakları tercih etmeniz gerekir. Sağlığa faydalı tarifler ile farklı lezzetler denemek istiyorsanız, aşağıdaki önerileri biraz daha dikkate almanız gerekir.

Besin Değerlerine Dikkat Edin

Çocuk, yetişkin, kadın veya erkek hiç fark etmeksizin sağlıklı olabilmek için, öncelikle vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin besin kaynaklarından doğru bir şekilde alınması gerekir. Bu yüzden yemek hazırlarken, mineral ve vitamin dengesine dikkat etmeniz önemlidir.

Diğer yandan yemeklerin kalori değerleri en azından ortalama bir şekilde hesaplanmalıdır. Aksi halde aşırı kilo problemi ile karşılaşabilir, birçok hastalığa davetiye çıkarabilirsiniz. İnsan vücudu, düzenli olarak farklı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyan bir mekanizmaya sahiptir. Bu yüzden bu ihtiyaçlar düzenli ve ancak doğal besinler ile giderilmelidir.

Çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri yeterli beslenme problemi olan kişiler tarafından kullanılsa da bu ürünler hiçbir zaman, doğal besin kaynaklarının yerini tutamaz.

Protein açısından zengin yemek tarifleri, özellikle ağır iş ve spor etkinliklerinde bulunanların tercihi olmalıdır. Bağışıklık sisteminin korunması için gerek duyulan besin içeriklerinin, sağlıklı yemekler ile alınması cilt sağlığı üzerinde de etkilidir. Yemek yaparken B vitaminleri bakımından zengin besinler kullanmak, ileri yaşlılık hastalıklarının önlenmesini de yardımcı olacaktır.

Kalitesiz Yağlardan Uzak Durun

Gerçek manada mutfak ustası olmanın yolu, kaliteli yağlar kullanmaktan geçer. Listemizde yer alan hangi yemek tarifi olursa olsun, mutlaka sağlıklı ve kaliteli yağlar kullanılmalıdır. Özellikle zeytinyağı gibi kalp ve damar sağlığına faydalı olan yağlar, yemek pişirirken mutlaka tercihiniz olmalıdır. Zeytinyağı ile birlikte yemeklerde zengin içeriklere sahip besinler kullanmanız, cilt sağlığı için ayrı bir fayda sağlar.

Aynı Yağı Defalarca Kullanmayın

Özellikle ekonomik bakımdan tasarruf yapmak isteyen birçok ev hanımı, kızartma tarzı yemekler yaparken aynı yağı defalarca kullanmaktadırlar. Sürekli ısıya maruz kalan bu yağların, sağlık üzerinde ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Daha çok patates ve hamur kızartması gibi işlerde, birden çok kez kullanılan yağlar sağlığı tehdit etmektedir. Tüm yemek tarifleri için mümkün olduğu kadar daha az yağı tercihinde bulunmanız, daha sağlıklı beslenmenin temelinde yer alır.

Kararında Baharat Kullanımı

Yemeklerde baharat kullanırken, kararında ve doğru bir şekilde kullanmanız mükemmel bir lezzet yakalamanızı sağlayabilir. Sağlıklı baharatlar kullanmayı tercih ederken, bu baharatların yemeklerinize ayrı bir lezzet katacağını unutmayın. Kararında miktarlarla hazırlayacağınız tarifler, damaklarda muhteşem bir tadın bırakılmasına yardımcı olur.

Doğru Sunum Göz Kamaştırır

Yemek yapmak kadar, doğru bir sunum yapmakta önemlidir. Özellikle et yemekleri ile yapılacak sunumlar, görsel şölen sunarak yapılan yemeğin daha lezzetle yenmesine yardımcı olur. Yeşillikler ve çiğ domates gibi sebzelerden faydalanarak, hazırladığınız yemeğin tadı kadar görüntüsüne de zarif dokunuşlar yapabilirsiniz.

Kalori Hesabına Mutlaka Dikkat Edin

Her besin maddesinin, tam olarak kalori miktarını çıkarmak fazla söz konusu değildir. Ancak kullanacağınız besinlerin ortalama kalori değerini bilmek, daha sağlıklı beslenme için inanılmaz fayda sağlamaktadır. Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için hazırlayacağınız tarifler, fit kalmak için ihtiyaç duyulan kalori miktarına uygun olmalıdır.

Emzirme ve Hamilelik Döneminde Dikkatli Olun

Sağlıklı ve kolay yemek tarifleri ile “Kadın ve Tarz” olarak evlerinize misafir olurken, emzirme ve hamilelik dönemine de dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz. Anne sütünü artıracak besinler tüketerek sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Gebelik sürecinde ise sağlıklı beslenme koşullarına mutlaka dikkat edilerek, anne ve bebek gelişimi doğru şekilde sağlanmalıdır.