Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının, insan sağlığı için faydalarını herkes bilir. Doğal bir zeytinyağı, sindirimi düzenlerken, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kemikleri güçlendirir, cildi korur fakat bunların yanında son zamanlar da saç bakımı için de paha biçilemez bir hâle gelmiştir. Günlük hayatta, koşuşturma ve yoğunluk sebebiyle insanlar yorulduğu gibi saçlar da yorulur, güçsüzleşir ve zayıflar.

Saç, yıllarca her dönemde kadın veya erkek fark etmeksizin her insan için çok önemli ve değerli olmuştur. Bundan dolayı kişiler, saç bakımına da o derece önem vermiş saçların güçlenmesi, dökülmemesi ve sağlıklı görünmesi için onlarca yola başvurmuşlardır. Kimileri bu uğurda servet harcarken kimileri de evde kendi yöntemleri ile saç bakımını yapmışlardır. İşte zeytinyağı da saçlara mucizevî bir kaynak olan bakım önerilerinden biridir.

Zeytinyağı İle Saç Bakım Önerileri

Antik devirde sıvı altın olarak bilinen zeytinyağı, aslında faydaları ve neredeyse her derde deva olması sebebiyle bu ismi gerçekten hak etmiştir. Sağlığa olan binlerce faydasının yanı sıra saçlara da o derece faydalı olmaktadır. Saçın dökülmesini önleyen, güçleştiren, parlatan özellikleri sayesinde onlarca saç bakım ürünü içerisinde kullanılan zeytinyağını evde doğal maskelerle de kullanmak mümkündür. Bu öneriler şöyle sıralanabilir;

Limonlu ballı zeytinyağı maskesi: Bu maske adından da anlaşıldığı üzere zeytinyağı, bal ve limonun karışımı ile oluşturulan bir maskedir. 1 çay bardağı zeytinyağı hafif ısıtılır ve içine biraz limon, 2 tatlı kaşığı da bal eklenilir. Daha sonra oluşturulan bu karışım saça uygulanır be 15 dakika kadar bekletilir. Bu süre sonunda saç şampuanla yıkanılır ve iyice durulanır. Bu maske saçları besler ve yumuşatır. Ayrıca parlak ve güçlü bir görünüm sağlar.

Hindistan cevizli zeytinyağı maskesi: Mükemmel kokusu ve hoş bir tadı olan Hindistan cevizi neredeyse herkesin beğenisini kazanan bir besindir. Bu maskece hem saçların güzel kokmasını hem de daha parlak ve güçlü olmasını sağlayacaktır. Eşit miktarda Hindistan cevizi ve zeytinyağı karıştırılır. 30 dk Kadar saçta bekletilir. Daha sonra bol su ile durulanır.

Sade zeytinyağı maskesi: Bu maske için herhangi alternatif bir ürüne gerek yoktur. Gece uyumadan önce saça boydan boya zeytinyağı sürülür ve sabaha kadar bekletilir. Ayrıca bu uygulama her gün yapılabilmektedir. Bu maske sayesinde saçlar: güçlenir, uzar, parlak bir görünüme sahip olur.

Doğru Bir Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Doğru zeytinyağını bulmak zeytinyağının performansı açısından çok önemli bir kriterdir. Piyasada binlerce zeytinyağı markası bulabilmek mümkündür. Fakat önemli olan hangisinin gerçekten işe yaradığını bulabilmektir. Doğru bir zeytinyağını bulmak aslında kolaydır. Kokusu, tadı ve rengi zeytinyağının doğal ve doğru olup olmadığını kişiye söyleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Zeytinyağı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM